Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-08-08 15:06:27
Autor zdjęcia/źródło: unsplash-logoIvan Diaz
Po fali tragedii 2018 roku, gdy w zamkniętych samochodach z powodu udaru cieplnego zmarło aż 52 dzieci, wzmożono nacisk na uświadamianie społeczne rodziców-kierowców. Aby łatwiej uzmysłowić skalę ryzyka pozostawienia dziecka w zamkniętym aucie w upał, dwóch Polaków - fizyk i doktorant Instytutu Fizyki Jądrowej PAN Dominik Czernia oraz lekarz Łukasz Białek - stworzyli Kalkulator Rozgrzanego Samochodu. Dzięki temu urządzeniu, szybko ustawiając dopasowane do sytuacji parametry, możemy obliczyć jak szybko nagrzewa się nasz samochód w danych warunkach klimatycznych.
Jak potwierdzają naukowcy i literatura fachowa, temperatura wewnątrz zaparkowanego auta nawet w średnio upalny dzień, może w kilka chwil podskoczyć nawet o 20˚C względem temperatury otoczenia! To oznacza, że nawet jeśli na zewnątrz jest względnie do wytrzymania temperatura 27˚C, to wewnątrz auta w kilka sekund może wzrosnąć nawet do 47˚C! Żaden z czynników typu jasna karoseria czy przyciemniane szyby, nie gwarantują mniejszego stopnia nagrzania zaparkowanego auta.
Dzieci bardziej niż dorośli podatne są na udar cieplny czyli przegrzanie organizmu. Do hipertermii dochodzi wtedy, gdy ciało człowieka, znajdujące się pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, absorbuje więcej ciepła niż jest w stanie wydalić, bez szwanku dla organizmu. Objawami udaru są najczęściej nudności, bóle i zawroty głowy, brak potu, nadmierna senność (czynnik szczególnie groźny u małych dzieci!) a nawet ataki padaczkowe. Gdy temperatura ciała dochodzi do 40˚, dla dziecka pozostającego w rozgrzanym jak piekarnik aucie, może być już za późno na pomoc. W męczarniach i samotności gaśnie życie dziecka.
Dlatego lekkomyślne pozostawianie dzieci w zamkniętym aucie podczas zakupów czy choćby chwilowej nieobecności rodziców (np. podczas płacenia za benzynę na stacji paliw) to świadome narażanie dziecka na uszczerbek na zdrowiu a nawet śmierć w prawdziwych męczarniach. Pod żadnym więc pozorem nie wolno zostawiać dziecka samego w zaparkowanym samochodzie. Argumenty "bo właśnie zasnęło" czy "wyskoczyłem tylko po jeden produkt" nie usprawiedliwiają podejmowania takiego ryzyka. Na szczęście w Polsce obowiązuje prawo wyższej konieczności, które zezwala świadkom zdarzenia reakcję (np. wybicie szyby samochodu, w którym bez opieki dorosłych pozostaje dziecko) bez narażenia się na konsekwencje prawne. Życie ludzkie jest najważniejsze.
Kalkulator Rozgrzanego Samochodu został stworzony w ramach projektu Omni Calculator celem budowania większej świadomości rodziców-kierowców względem ryzyka pozostawiania dzieci bez opieki w aucie.
Kalkulator Rozgrzanego Samochodu pozwala sprawdzić jak wzrasta temperatura wewnątrz naszego (konkretnego) auta, pozostającego w danej strefie klimatycznej, określonej pogodzie i stopniu zachmurzenia w jednoczesnej relacji z temperaturą ciała dziecka zamkniętego w tym samochodzie, w określonym czasie.
Chcąc skorzystać z Kalkulatora Rozgrzanego Samochodu wystarczy wpisać temperaturę powietrza na zewnątrz oraz dane dotyczące koloru karoserii, pozostawieniu okien otwartych lub zamkniętych, dane dotyczące pogody, stopnia zachmurzenia (procentowo od 0 do 100%) czy datę i państwo w jakim przebywamy (wówczas Kalkulator posłuży się średnią dzienną mocą promieniowania słonecznego). Po wprowadzeniu danych wrażliwych, ukażą nam się dwa wykresy. Linia niebieska Kalkulatora pokaże zmianę temperatury wewnątrz samochodu. Linia żółto-czerwona z koleii to szacunkowe dane dotyczące temperatury ciała dziecka (uśredniając: 2-letniego) pozostającego w zamkniętym aucie. Dodatkowo pojawia się również komentarz o kondycji zdrowotnej i trwałych konsekwencjach narażonego w ten sposób dziecka.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.